سوالات آيين نامه راهنمايي و رانندگي
طراحی فروشگاه اینترنتی و سایت بازاریابی اینترنتی، ورژن 11 (خرید سورس)
چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم
گردنبند مرغ آمین

مقدمه ای بر شبکه های نسل جدید

دنیای مخابرات، امروزه با سرعت چشمگیری در حال دگرگونی و گسترش است. کشور ما نیز به عنوان بخش کوچکی از دهکده جهانی، باید با این تغییرات سریع، هماهنگی و همراهی کند و طبعاً این مساله هزینه های اجتناب ناپذیری را برای ما ایجاد میکند. آنچه که برای برنامه ریزان مخابرات کشور در بلندمدت اهمیت ویژه مییابد در نظر گرفتن قابلیتهای لازم برای توسعه شبکه مخابرات کشور و آسانی تطبیق آن برای ارائه سرویسهای جدید است. بنابراین باید به این سئوال پاسخ دهیم که در برنامه ریزیهای کوتاه مدت و بلندمدت برای طراحی شبکه مخابرات کشور، چه عواملی را باید مدنظر قرار داد تا این هزینه ها را به حداقل رساند. در پاسخ به این سئوال، ایده شبکه های نسل جدید مخابرات (NGN) مطرح شده است که در نوشتار حاضر به توصیف اولیهای از آن خواهیم پرداخت.

لزوم انعطاف پذیری شبکه مخابرات کشور

با توجه به رشد و توسعه سریع مخابرات در سطح بینالمللی و نیاز مشتریان برای دسترسی هرچه سریع‌تر به سرویس‌های جدید، باید در برنامهریزیهای کلان توسعه مخابرات کشور، قابلیت انعطافپذیری برای هماهنگی با این تغییرات و جلب رضایت مشتریان مورد توجه قرار گیرد. به زبان دیگر، باید شبکه مخابرات کشور به گونهای طراحی شود که با صرف حداقل هزینه ها و اعمال کمترین تغییرات، بتوان تکنولوژیهای جدید این حوزه را پوشش داد و سرویسهای متنوع مورد نیاز مشتریان را که روز به روز در حال گسترش هستند، به سرعت ارائه کرد.

سیستمهای ماجولار، لازمه پویایی شبکه

پویایی شبکه مخابرات، در گرو ارائه سرویسهای مورد نظر مشتریان با قیمت مناسب میباشد که این به نوبه خود در گرو ایجاد بازار رقابتی برای ارائهدهندگان سرویس است. چنین بازاری وقتی فراهم میشود که شبکه مخابراتی، در حال رشد و توسعه پیوسته و سریع باشد. یک روش برای برای فراهم آوردن پتانسیلهای توسعه در چنین سیستمی و در عین حال مدیریت بهینه آن، طراحی سیستم به صورت بخشهای جزیی و مستقل از هم (modular) است.

ماجولار بودن سیستمها این امکان را به متولیان صنعت مخابرات و اپراتورهای مخابراتی میدهد تا به جای تکیه بر شرکتهای بزرگ که یک تکنولوژی خاص را عرضه میکنند، از میان گونه های مختلف ارائه شده برای هر جزء، بهترین گونه را با در نظر گرفتن معیارهای مورد نظر خود انتخاب کنند. برای درک بهتر این مطلب به یک مثال اشاره می کنیم. کمتر دانش آموختهای در عرصه مخابرات میتوان یافت که با مفهوم برنامه نویسی آشنا نباشد. طراحی یک سیستم به صورت ماجولار، در واقع مثل طراحی یک نرم افزار با استفاده از توابع و کلاسهاست. در این حالت می‌توان نرم افزار را به سه بخش ورودی، کرنل و خروجی تقسیم کرد. مرتبط با هرکدام از این بخشها میتوان توابع و کلاسهایی را تعریف کرده و هرکدام را برای پیادهسازی به شخصی سپرد و یا از نسخه های نوشته شده و آزمون شده موجود استفاده کرد. این کار امکان لحاظ کردن آینده نگری را در ساختار برنامه ممکن می سازد. چراکه بدون اعمال تغییرات کلی در ساختار برنامه، میتوان کارکرد کل برنامه و کارکرد هرکدام از اجزای آن را توسعه داد. تنها نکته مهم در این مساله تعریف پروتکل ارتباط بین اجزای مختلف است که باید به دقت صورت گیرد. در ضمن متناسب با نیازهای جدید می‌توان کارکردهای جدید در توابع یا کلاسهای برنامه تعریف کرده و یا اجزای جدیدی به برنامه اضافه کرد. این معانی در مبحث برنامه نویسی تحت عنوان برنامه نویسی شیئ گرا (OOP) مطرح می‌شود.

زیرساخت یکپارچه، لازمه انعطاف پذیری شبکه

با توجه به نیاز مشتریان برای برخورداری همزمان از سرویسهای متنوع (همگرایی سرویسها)، ارائه تنها یک سرویس خاص، برای ارائه دهندگان سرویسهای مخابراتی مقرون به صرفه نمیباشد. از طرف دیگر، در سیستمهای یکپارچه با رشد بازار تقاضا، ارائه تمام سرویسهای مورد نیاز مشتریان توسط یک ارائه دهنده خاص نیز مقدور نخواهد بود. بنابراین شرکتهای خدماتی باید یک یا چند سرویس خاص را با توجه به تواناییها و امکانات خود انتخاب کرده و به مشتریان عرضه کنند؛ اما برای مقرون به صرفه بودن و امکان ادامه رقابت، شرکتها باید بتوانند سرویسهای متنوع را روی یک زیرساخت واحد به مشتریان ارائه دهند. این امر، تغییر سیستمهای مخابراتی را از حالت "کاملا‌ً یکپارچه" به حالت "بخشهای کوچک بر پایه زیرساخت یکپارچه" اجتناب ناپذیر میسازد. درنهایت، استفاده از سیستمهای توسعه پذیر، منجر به افزایش رقابت، کاهش قیمت و توسعه سریع‌تر سرویسهای جدید میشود.

شبکه های مخابراتی نسل آینده (NGN)

در نظر گرفتن یکپارچگی در زیرساخت و ماجولاریتی در سیستم، در فرآیندهای طراحی بلندمدت شبکه مخابرات، هزینه های ناشی از به روز شدن شبکه مخابرات در بلندمدت را کاهش داده و به آن قابلیت تطابق بیشتری با روند تغییرات سریع خواهد داد.

همگرایی در زیرساخت، در واقع به نوعی به معنی همگرایی در شبکه های نوری، سیمی و بدون سیم (رادیوئی و ماهوارهای) است. از سوی دیگر در حال حاضر از نظر دسترسی به منابع زیرساخت، دو نوع سوئیچینگ مداری و پاکتی در شبکه موجود میباشد. همان‌طور که میدانیم شبکه های تلفنی برای انتقال ترافیک صوتی از سوئیچینگ مداری و برای انتقال ترافیک سیگنالینگ از سوئیچینگ پاکتی بهره میگیرند. شبکه دیتا نیز برای انتقال ترافیک دیتا از سوئیچینگ پاکتی مبتنی بر IP استفاده میکند. از آنجا که سوئیچینگ پاکتی در مقایسه با سوئیچینگ مداری دارای قابلیتهای فراوانی است (به عنوان مثال استفاده بهینه از تمام پهنای باند در دسترس برای انتقال ترافیک)، جهت گیری طراحی شبکه های مخابراتی نسل آینده به گونهای است که در آن هم برای ارسال ترافیک مدیا (صوت، تصویر، و غیره) و هم سیگنالینگ، از سوئیچینگ پاکتی به طور مشترک استفاده شود. از اینرو با استفاده از NGN میتوان سرویسهای جدید را با همگرایی مخابرات سیمی و بدون سیم ارائه کرد. علاوه بر آن، این سرویسها در همه جا و در هر زمانی در دسترس هستند. در حقیقت NGN یک شبکه مجتمع مبتنی بر پروتکلهای اینترنت (IP) است که نیازهای رسانهای امروز و فردا را برآورده میکند. برای عزیمت به چنین منظوری باید تجهیزات جدیدی نصب کرد، تجهیزات فعلی را توسعه داد و قوانین و مقرراتی را برای بهرهوری بهینه شبکه های آینده وضع کرد.

 

استحکام امنیت بی سیمی

ارسال شده در پنجشنبه 19 بهمن ماه 1385 توسط White Apple

چکیده امنیت شبکه بی سیم یک موضوع دینامیکی است.مشکلات جدید به سرعت پدیدار شده اند.محققان دانشگاهی با (WEP:Wired Equivalent Privacy ) و برنامه هایی که برای یک مدت کوتاه، مثل چند ماه، در اینترنت قابل دسترسی بوده و به هر کسی اجازه شکستن (Crack) کلیدهای استفاده شده در شبکه WEP را می داد، مشکلاتی پیدا کردند.از سوی دیگر کمپانی های فروش تجهیزات کامپیوتر و هیئتهای استاندارد دائماً وضعیت امنیت شبکه را به سیستمهای مقابله کننده با این مشکلات اعمال کرده و راه حلها را برای نسل بعدی محصولات آماده می کنند.در این مقاله رابطه مردم، صنعت، سیاست گذاری و فناوری را در ارتباط با امنیت شبکه های بی سیم بررسی می کنیم. WiFi بر اساس نقاط دسترسی و کارتهای شبکه خانگی ساخته نشده است.آنها توسط هر کدام از کمپانی های فروش محصولات WiFi، از شبکه بزرگ و عظیم Cisco،تا تهیه کنندگان بیشمار WiFi مانند YDI خریداری می شوند. این سرمایه گذاریها با خصوصیات امنیتی پیشنهادی توسط این کمپانی ها محدود شده اند.بعنوان مثال سرمایه گذاری ها می توانند کمپانی هایی را که مکانیزم امنیتی جدیدی منتشر کرده یا وظایف شغلی شان را بالا برده اند گسترش دهند.به هر حال کمپانی های فروش، فقط قصد دارند ابزارهایی با میزان امنیتی که مورد نیازشان است تا به تقاضاهای بازار فروش جواب دهند، بسازند. اگر اکثریت قریب به اتفاق خریداران، با یک سطح پایین امنیتی موافق باشند، این کوچکترین انگیزه برای کمپانی های فروش تجهیزات کامپیوتری است تا میزان عظیمی از تحقیقات و کوششهای خود را جهت توسعة مکانیزم های امنیتی جدید صرف کنند. این یک علم اقتصادی ساده است.اگر یک خریدار بخواهد با USD50 یک نقطه دسترسی بدون امکانات امنیتی بخرد، چرا آنها بخواهند USD200 روی نسخه ای با امنیت بالا هزینه کنند ؟ تا زمانی که صنعت تقاضاهای واقعی برای محصولات بی سیمی که امنیتی خارج از چهارچوب داشته و در عین حال پیکربندی پیچیده ای دارند، مشاهده می کند، وضعیت بهبود نخواهد یافت.
 
خط مشی

اغلب اوقات سرمایه گذاری ها یک سیاست بی سیمی واضح ندارند.اگر چنین باشد، ممکن نیست بتوان با کاربرها ارتباط مؤثری برقرار کرد.و حتی اگر ساختار سیاست گذاری شفاف و واضح هم باشد، کاربران کج اندیش و مخرب هنوز هم می توانند این سیاست گذاری را مختل نمایند.مطمئناً خاصیت شبکه های بی سیمی یک نقص سیاست گذاری محتمل دارد.به معنی اینکه یک کاربر می تواند یک نقطه دسترسی غیر قانونی مؤثر را بشکل یک حفره درون شبکه شرکت پشت دیواره آتشین (Firewall) آن گسترش دهد. سیاست گذاری و تدبیر، انسانهای خوب را خوب نگه می دارد و امکان بازداری انسانهای بد را از انجام اعمال بد ندارد.در بهترین حالت، سیاست گذاری، بازداشتن و امتناع است نه حفاظت کردن.به هر حال بدون سیاست گذاری، حتی انسانهای خوب هم نمی دانند خطوط هدف به چه سمتی کشیده شده اند. معمولاً وقتی درباره امنیت بی سیمی بحث می کنیم، تمرکز روی فناوری جدید است.غریزه طبیعی ما در جستجوی راه حلهای فنی برای مشکلات امنیتی است ؛ مانند دیواره آتشین (Firewall) بهتر برای محافظت اطلاعات از مهاجمان پیشرفته، سیستمهای ردیابی بهتری که بدون اطلاع شروع بکار کرده و برای پیدا کردن صدمه های پیشرفته در شبکه عمل می کند، و نیز محصولات امنیتی بی سیم و پروتکل هایی کاربردی برای مقابله با تهدیدهای بی سیم پیشرفته. به هر حال، فناوری فقط یک بخش کوچک از راه حل است.برای امنیت حرفه ای، ما به یک دیدگاه جامع و بدون پراکندگی از امنیت بی سیمی نیاز داریم تا راه حل کامل و واقع بینانه ای برای این مشکل بسازیم. انسانها نقش بحرانی را در امنیت هر شبکه بازی می کنند.با شبکه های بی سیم عامل انسانی حتی مهمتر شده است.بهترین امنیت در دنیا بوسیله یک کاربر مخرب ممکن است آسیب ببیند.اگر خصوصیات امنیتی یک محصول بی سیم برای پیکربندی پیچیده و سخت باشد، یک کاربر ممکن است خیلی راحت و سریعتر از حد معمول، با کمی دردسر آنها را از کار بیاندازد.بعنوان مثال کلیدهای WEP آشکارا برای کاربرها گیج کننده بودند.ممکن است یک کمپانی فروش لوازم کامپیوتر یک کلید داخلی در مبنای شانزده بخواهد در حالیکه کمپانی دیگر کلیدهای ASCII را درخواست نماید.یک کاربر عادی کسی است که هیچ آگاهی درباره تفاوت بین hex و ASCII ندارد و متوجه نمی شود چرا کلید مشابه بکار برده شده در دو طرف اتصال هنوز کار می کند و در آخر نتیجه چه می شود ؟ WEP خاموش شده و از کار می افتد. در یک سطح مهم و پرخطرتر، کاربرها می توانند حتی باعث مشکلات بزرگتری شوند.اگر شبکه بی سیم شما به دلیل مکانیزم امنیتی روی آن

 ( گواهینامه ثبت نام، مشکلات پیکربندی و... ) برای استفاده سخت باشد، ممکن است کاربرها، سازمان و زیربنای کار شما را همگی با هم گام به گام خراب کنند.کاربرها نقاط دسترسی خودشان را بدست آورده و به شبکه متصل خواهند شد، بنابراین مجبور به معامله با شرکت مدیر شبکه بی سیم نیستند. بدلیل حفاظتهای "امنیت بی سیمی پیشرفته"، یک کاربر یک حفره نفوذی مستقیماً به شبکه حقوقی و رسمی شما ایجاد کرده است. آنسوی ایجاد و برپایی شبکه بی سیم، مردم همچنین مجبورند شبکه را نگهداری کنند.وسایل و ابزار شبکه های بی سیم بصورت دوره ای نیاز به پیکربندی مجدد و یا نصب نرم افزارهای جدید دارند.ابزارهای بی سیم مانند دیگر قطعات و تجهیزات شبکه، وقایع بازرسی شده را ثبت کرده و اعلام خطرهای امنیتی را تولید می کنند.برخی اشخاص نیاز به تجزیه و تحلیل وقایع ثبت شده دارند و باید امکان انجام هر گونه عملی روی آنها را داشته باشند.بدون راهی روشن و قابل استفاده برای نگهداری و حفاظت (مانیتورینگ) ساختار و سازمان شبکه بی سیم، مدیران شبکه بهتر است برای گذراندن اوقات خود کارهای بهتری پیدا کنند. در نهایت، این فشارها و پیچیدگی های امنیت شبکه، در یک راه نادرست و با پتانسیل مجهول و نامشخص می باشد.

 صنعت گسترش سرمایه گذاری در شبکه های فناوری

فناوری مطمئناً جایگاه خاص خود را در امنیت شبکه دارد.وقتی یک بار یک مهاجم، یک حفره درون راههای ارتباطی و پروتکل ها پیدا کند، این پروتکل نیاز به تعمیر و یا راه اندازی مجدد دارد.حفاظتهای اصلی در 802.11 برای محبوبیت و معروفیت شبکه های بی سیم، فرضیاتی ناکافی بودند.در پاسخ به آن کمپانی های فروش تجهیزات کامپیوتری قابلیتهایی را برای پیش گیری از استفاده ضعیف مسیر فرمت و قالب بندی در تجهیزات برای موضوع امنیت شبکه تصور سر و کار داشتن با مردم و سیاست و صنعت ممکن است به نظر بد و سطح پایین بیاید.اغلب مشاهده گردید که از امنیت حرفه ای چشم پوشی شده و بیشتر به فناوری توجه شده است.فناوری جدید و پیشرفته خیلی مفید است اما فناوری به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل نماید.در واقع ممکن است تکیه بر فناوری بعنوان راه حل اصلی زیانبارتر از فوایدش باشد. بوسیله ایجاد یک معبر و راه حل جامع برای امنیت بی سیمی، شما به احتمال قریب به یقین، حملات را متوقف کرده و یک مسیر برای ایجاد معامله و داد و ستد با کاربرها ایجاد خواهید نمود. چرا که بدون کاربرها، یک شبکه بی سیم با امنیت بالا، حقیقتاً به یک گرماساز اتمسفری گران قیمت تبدیل می شود. WiFi اضافه کردند که بدین ترتیب ساختار WEP به سختی و بندرت دچار حملات می شود.همچنین به منظور بازدید کامل امنیت WiFi، هیئتهای استاندارد بین المللی شروع بکار روی استانداردهای امنیتی جدید مثل 802.11i کردند.بعلاوه، کمپانی هایی چون Cranite مکانیزم های حفاظتی کاملاً جدید و اختصاصی ایجاد کرده اند تا سیستمهای امنیتی پیشرفته ای را در آینده نزدیک تهیه نمایند. همیشه فناوری امنیت شبکه های بی سیم در حال بسط و گسترش است.راه حل امروز، برای فردا چاره ساز نبوده و سیستمها همچنان آسیب پذیر باقی  می­ مانند.دانشمندان صنعتی علاقمندند این موضوع را محک زدن آینده بنامند و من ترجیح می دهم از آن بعنوان شعور عمومی یاد کنم.

فیبر نوری:

بعد از اختراع لیزر در سال 1960 میلادی، ایده بکارگیری فیبر نوری برای انتقال اطلاعات شکل گرفت .خبر ساخت اولین فیبر نوری در سال1966 همزمان در انگلیس و فرانسه با تضعیفی برابر با اعلام شد که عملا درانتقال اطلاعات مخابراتی قابل استفاده نبود تا اینکه درسال 1976 با کوشش فراوان محققین تلفات فیبر نوری تولیدی به شدت کاهش داده شد و به مقدار رسید که قابل ملاحظه با سیم های کواکسیکال مورد استفاده در شبکه مخابرات بود. در ایران در اوایل دهه 60 ، فعالیت های تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری در مرکز تحقیقات منجر به تاسیس مجتمع تولید فیبر نوری درتهران گردیدو عملا در سال 1373 تولید فیبرنوری با ظرفیت 50.000 کیلومتر در سال در ایران آغاز شد.فعالیت استفاده از کابل های نوری در دیگر شهرهای بزرگ ایران شروع شد تا در آینده نزدیک از طریق یک شبکه ملی مخابرات نوری به هم متصل شوند. فیبرنوری یک موجبر استوانه ای از جنس شیشه (یا پلاستیک) که دوناحیه مغزی وغلاف با ضریب شکست متفاوت ودولایه پوششی اولیه وثانویه پلاستیکی تشکیل شده است . بر اساس قانون اسنل برای انتشار نور در فیبر نوری شرط : می بایست برقرار باشد که به ترتیب ضریب شکست های مغزی و غلاف هستند . انتشار نور تحت تاثیر عواملی ذاتی و اکتسابی ذچار تضعیف می شود. این عوامل عمدتا ناشی از جذب ماورای بنفش ، جذب مادون قرمز ،پراکندگی رایلی، خمش و فشارهای مکانیکی بر آنها هستند.

فیبرهای نوری نسل سوم:

طراحان فیبرهای نسل سوم ، فیبرهایی را مد نظر داشتند که دارای حداقل تلفات و پاشندگی باشند. برای دستیابی به این نوع فیبرها،محققین از حداقل تلفات در طول موج 55/1 میکرون و از حداقل پاشندگی در طول موج 3/1 میکرون بهره جستند و فیبری را طراحی کردند که دارای ساختار نسبتا پیچیده تری بود. در عمل با تغییراتی در پروفایل ضریب شکست فیبرهای تک مد از نسل دوم ، که حداقل پاشندگی ان در محدوده 3/1 میکرون قرار داشت ، به محدوده 55/1میکرون انتقال داده شد و بدین ترتیب فیبر نوری با ماهیت متفاوتی موسوم به فیبر دی.اس.اف ساخته شد.

کاربردهای فیبر نوری :

الف)کاربرد در احساسگرها:

استفاده از احساسگرهای فیبر نوری برای اندازه گیری کمیت های فیزیکی مانندجریان الکتریکی، میدان مغناطیسی فشار،حرارت ،جابجایی،آلودگی آبهای دریا سطح مایعات ،تشعشعات پرتوهای گاماوایکس در سال های اخیر شروع شده است . در این نوع احساسگرها، از فیبر نوری به عنوان عنصر اصلی احساسگر بهره گیری می شود بدین ترتیب که خصوصیات فیبر تحت میدان کمیت مورد اندازه گیری تغییر یافته و با اندازه شدت کمیت تاثیر پذیر می شود.

 

ب)کاربردهای نظامی:

فیبرنوری کاربردهای بی شماری در صنایع دفاع دارد که از آن جمله می توان برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار، کنترل و هدایت موشک ها ، ارتباط زیر دریایی ها (هیدروفون) را نام برد .

ج)کاربردهای پزشکی:

فیبرنوری در تشخیص بیماری ها و آزمایش های گوناگون در پزشکی کاربرد فراوان دارد که از آن جمله می توان دزیمتری غدد سرطانی ،شناسایی نارسایی های داخلی بدن،جراحی لیزری فاستفاده دردندانپزشکی و اندازه گیری مایعات و خون نام برد .

فن آوری ساخت فیبرهای نوری:

برای تولید فیبر نوری ، ابتدا ساختار آن در یک میله شیشه ای موسوم به پیش سازه از جنس سیلیکا ایجادمی گردد و سپس در یک فرایند جداگانه این میله کشیده شده تبدیل به فیبرمی گردد . ازسال 1970 روش های متعددی برای ساخت انواع پیش سازه ها به کاررفته است که اغلب آنها بر مبنای رسوب دهی لایه های شیشه ای درداخل یک لوله به عنوان پایه قرار دارند .

روشهای ساخت پیش سازه:

روش های فرایند فاز بخار برای ساخت پیش سازه فیبرنوری را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

1-رسوب دهی داخلی در فاز بخار

2-رسوب دهی بیرونی در فاز بخار

3-رسوب دهی محوری در فاز بخار

موادلازم در فرایند ساخت پیش سازه:


1- تتراکلرید سیلسکون :این ماده برای تا مین لایه های شیشه ای درفرایند مورد نیاز است .

2- تتراکلرید ژرمانیوم : این ماده برای افزایش ضریب شکست شیشه درناحیه مغزی پیش سازه استفاده می شود. 3- اکسی کلرید فسفریل: برای کاهش دمای واکنش در حین ساخت پیش سازه، این مواد وارد واکنش می شود.
4- گازفلوئور: برای کاهش ضریب شکست شیشه در ناحیه غلاف استفاده می شود .
5- گاز هلیم : برای نفوذ حرارتی و حباب زدایی در حین واکنش شیمیایی در داخل لوله مورد استفاده قرار می گیرد.

6- گاز کلر: برای آب زدایی محیط داخل لوله قبل از شروع واکنش اصلی مورد نیاز است .


مراحل ساخت:

1- مراحل سیقل حرارتی: بعد از نصب لوله با عبور گاز های کلر واکسیژن ، در درجه حرارت بالاتر از 1800 درجه سلسیوس لوله صیقل داده می شود تا بخار اب موجود در جدار داخلی لوله از ان خارج شود.
2- مرحله اچینگ: در این مرحله با عبور گازهای کلر، اکسیژن و فرئون لایه سطحی جدار داخلی لوله پایه خورده می شود تا ناهمواری ها وترک های سطحی بر روی جدار داخلی لوله از بین بروند .
3- لایه نشانی ناحیه غلاف : در مرحله لایه نشانی غلاف ، ماده تتراکلرید سیلیسیوم و اکسی کلرید فسفریل به حالت بخار به همراه گازهای هلیم و فرئون وارد لوله شیشه ای می شوند ودر حالتی که مشعل اکسی هیدروژن با سرعت تقریبی 120 تا 200 میلی متر در دقیقه درطول لوله حرکت می کند و دمایی بالاتر از 1900 درجه سلسیوس ایجاد می کند ، واکنش های شیمیایی زیر ب دست می آیند. ذرات شیشه ای حاصل از واکنش های فوق به علت پدیده ترموفرسیس کمی جلوتر از ناحیه داغ پرتاب شده وبر روی جداره داخلی رسوب می کنند و با رسیدن مشعل به این ذرات رسوبی حرارت کافی به آنها اعمال می شود به طوری که تمامی ذرات رسوبی شفاف می گردند و به جدار داخلی لوله چسبیده ویکنواخت می شوند.بدین ترتیب لایه های شیشه ای مطابق با طراحی با ترکیب در داخل لوله ایجاد می گردد و در نهایت ناحیه غلاف را تشکیل می دهد.


سیستم های مخابرات فیبر نوری:

گسترش ارتباطات و راحتی انتقال اطلاعات از طریق سیستم های انتقال ومخابرات فیبر نوری یکی از پر اهمیت ترین موارد مورد بحث در جهان امروزاست. سرعت دقت و تسهیل از مهمترین ویژگی های مخابرات فیبر نوری می باشد. یکی از پر اهمیت ترین موارد استفاده از مخابرات فیبر نوری آسانی انتقال در فرستادن سیگنال های حامل اطلاعات دیجیتالی است که قابلیت تقسیم بندی در حوزه زمانی را دارا می باشد. این به این معنی است که مخابرات دیجیتال تامین کننده پتانسیل کافی برای استفاده از امکانات مخابره اطلاعات در پکیجهای کوچک انتقال در حوزه زمانی است.برای مثال عملکرد مخابرات فیبر نوری با توانایی 20 مگا هرتز با داشتن پهنای باد20 کیلو هرتز دارای گنجایش اطلاعاتی 0.1% می باشد. امروزه انتقال سیگنالها به وسیله امواج نوری به همراه تکنیکهای وابسته به انتقال شهرت و آوازه سیستم های انتقال ماهوارهای را به شدت موردتهدید قرار داده است. دیر زمانی ست که این مطلب که نور می تواند برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد به اثبات رسیده است و بشرامروزه توانسته است که از سرعت فوق العاده آن به بهترین وجه استفاده کند. در سال 1880 میلادی الکساندر گراهام بل 4 سال بعد از اختراع تلفن موفق به اخذ امتیاز نامه خود در زمینه مخابرات امواج نوری برای دستگاه خود با عنوان فوتو تلفن گردید. در 15 سال اخیر با پیشرفت لیزر به عنوان یک منبع نور بسیار قدرتمند و خطوط انتقال فیبر های نوری فاکتور های جدیدی از تکنولوژی و تجارت بهتر را برای انسان به ارمغان آورده است. مخابرات فیبر نوری ابتدا به عنوان یک مخابرات از راه دور قرار دادی تلقی می شد که در آن امواج نوری به عنوان حامل یک یا چند واسطه انتقال استفاده می شد. با وجود آنکه امواج نوری حامل سیگنالهای آنالوگ بودند اما سیگنالهای نوری همچنان به عنوان سیستم مخابرات دیجیتال بدون تغییرباقی مانده است. از دلایل این امر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-تکنیکهای مخابرات در سیستم های جدید مورد استفاده قرار می گرفت

2-سیستم های جدید با بالاترین تکنولوژی برای داشتن بیشترین گنجایش کارآمدی سرعت و دقت طراحی شده بود.

3-انتقال به کمک خطوط نوری امکان استفاده از تکنیکهای دیجیتال را فراهم می ساخت. این مطلب نیاز انسان را به دسترسی به مخابره اطلاعات رابه صورت بیت به بیت پاسخگو بود
1- توانایی پردازش اطلاعات در حجم وسیع: از آنجایی که مخابرات فیبر نوری دارای کارایی بالاتری نسبت به سیمهای مسی سنتی هستند بشر امروزی تمایل چندانی برای پیروی از سنت دیرینه خود ندارد و توانایی پردازش حجم وسیعی از اطلاعات در مخابره فیبر نوری او را مجذوب و شیفته خود ساخته است
2- آزادی از نویز های الکتریکی:بافت یک فیبر نوری از جنس پلاستیک یاشیشه به دلیل رسانندگی انتخاب می شود.در نتیجه یک حامل موج نوری میتواند از پتانسیل موثر میدانهای الکتریکی در امان باشد. از قابلیت های مهم این نوع مخابرات می توان به امکان عبور کابل حامل موج نوری از میان یک میدان الکترومغناطیسی قوی اشاره کرد که سیگنالهای نام برده بدون آلودگی از پارازیت های الکتریکی و یا سیگنالهای مداخله گر به حد اکثر کارایی خود خواهند رسید.

پروسس دیتا در رادیو دیجیتال

آیا تا کنون به واژه مخابرات فکر کرده اید؟

امروزه کاملا این امر واضح است که بخش مهمی از زندگی ما در گیر این نوع مخابرات است که تا حد اعلی زندگی ما را تسهیل می بخشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی امکان ایجاد ارتباطات به صورت آسانتر و سریعتر به وجود می آید. روش های سنتی جای خود را به روش های نوین داده و عیوب و نواقص هر یک را نسبت به دیگری آشکار تر می سازد. با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات امروزه فن آوری های مدرنتری پاسخ گوی نیاز بشر هستند. در این بخش سعی بر آن داریم تا اطلاعاتی محدود از روش پروسس دیتا در رادیو دیجیتال برای شما ارائه دهیم.

تکنیک های پروسس دیتا در رادیو دیجیتال:

ورودی های رادیو دیجیتال یکی از فرمتهای ماکس دیجیتال مانند 2-8-34 و 140 مگا بایت است و یا شامل چند ورودی می باشند مانند دو تا 2MB و یا دو تا 8. MB

حالت اخیر چون یک استاندارد CCITT نیست ( مثلا ماکس 4MB/ 16MB) بنابر این عملیات مالتی پلکس کردن دو ورودی در خود رادیو صورت می گیرد. این عمل در جاهایی کاربرد دارد که مثلا تعداد کانال های تلفنی بیش از 30 کانال و کمتر از 120 کانال باشد. . چون در این صورت مقرون به صرفه نیست که از یک ماکس و رادیو 8 مگا بیت که جهت ارسال 120 کانال است استفاده شود. بنابر این از دو ماکس 30 کانال استفاده می شود. و خرئجی این ماکس در رادیو مالتی پلکس میشود. در رادیو دیجیتال باید بر روی مسیر سیگنال های لاجیک عملیات صورت گیرد تا آن را آماده سوار کردن بر روی کاریر رادیو یی کند. به طور کلی عملیاتی که بر روی سیگنال های مالتی پلکس تا قبل از مدولاتور صورت می گیرد به شرح زیر است:
1- مالتی پلکس کردن چند سیگنال ورودی ( مثلا تر کیب دو ورودی 2MB و تولید 4MB) البته این فقط در حالتی است که رادیو ها دارای چند ورودی باشند.

2- یکنواخت سازی خط (line equalization) : این عمل حتی تا قبل از مرحله پیشین صورت می گیزد. و جهت جبران تغییر شکل بیت های ورودی در اثر تلفات خط انتقال است که دیتا را از ماکس تا رادیو انتقال داده مثلا تقویت سیگنال- ---------- کردن و ..... می باشد. لازم به ذکر است که عمل مهمتر از استخراج کلاک می باشد.

4-  تغییر کد سیگنال بیست باند: سیگنال هایی که از ماکس می آیند دارای کد های خاصی مانند CMI- HDB3... هستند که باید تمام این کد ها به کد NRZ(None return to zero تغییر یابند.
4- :justification و یا همزمان کردن مسیرهای سیگنال ماکس که از مسیر های مختلف و یا دستگاهای خاص می آیند . زیرا ارسال به طریق همزمان صورت نمی گیرد.

5-   اضافه کردن بیت های مربوط به Service ch /o.w و سوپر وایزری و مالتی پلکس کردن این بیت ها و بیت های سیگنال اصلی

6-  :scrambling در این عمل سعی می شود که تعداد بیت های 0 و 1 تقریبا مساوی و یک در میان شوند تا اسپکتروم موج رادیو مددوله شده و همچنین به دست آوردن sk از این بیت ها در مقصد به راحتی صورت گیرد. 7) تولید Parity code: همانطوری که در سیستم های fm-fdm (رادیو مالتی پلکس آنالوگ ) یک سیگنال به عنوان سیگنال pilot به سیگنال اصلی اضافه می شود تا بتوان در گیرنده از کیفیت سیگنال در یافتی به طور مداوم آگاهی پیدا کرد در سیگنال های دیجیتال و رادیو هتی دیجیتال نیز یک یک سری بیت که بیت های parity نام دارد به سیگنال اضافه می شود تا در مقصد از میزان خطاهای در یافن شده و کیفیت سیگنال در یافتی آگاه شد.

تراشه‌هایی با قابلیت ریزموج برای ارتباطات بی سیم

یکی از پروژه‌های اخیر اتحادیه اروپا یک ریزتراشه نشانگر جدید را طراحی و تولید کرده است که به صورت چشمگیری هزینه‌ی تولید کالاهای بدون سیم را کاهش خواهد داد و این بدین معناست که طیف وسیعی از کالاهای موجود، قابلیت ارتباطات بدون سیم را پیدا خواهد کرد. پروژه IMPACT که از طرف IST حمایت مالی می‌شود، شامل شرکت‌های غول‌پیکر صنعتی Ericsson و Philips می‌شود که برای ساخت تراشه‌ای که سیگنال‌های ریز موج را در بازه‌ فرکانس 5 تا 24 گیگاهرتز بفرستد و دریافت کند، با هم کار می‌کنند. این تیم طیفی از نشانگرها شامل آمپلی‌فایرها، نوسانگرها، مخلوط‌کن‌‌ها و تقویت کننده‌های فرکانس را طراحی کرده‌ است. گروه IMPACT انتظار دارد، مدارهای آنالوگ و با فرکانس بالا کشف کند که با تراشه‌های CMOS 90 نانومتری قابل تطبیق باشد. این تراشه‌ها از مدارهای بسیار کوچک‌تر (90 نانومتر) از مدل‌های فعلی استفاده می‌کند. دکتر استفان دکوتر، مسئول هماهنگی پروژه IMPACT و محقق مرکز بین دانشگاهی میکروالکترونیک بلژیک می‌گوید: تراشه‌ها دیجیتال CMOS و در اندازه‌های 90 نانومتر، امسال (سال 2005) قابل دسترسی خواهند بود و می‌خواهیم بدانیم آیا می‌توانیم آنها را در ارتباطات ریزموجی با فرکانس بالا استفاده کنیم. تراشه‌های CMOS با فرکانس بالای قدیمی‌تر، از قبل در تجهیزات 4/2 گیگاهرتزی مانند فرستنده‌ها و گیرنده‌های بلوتوس که به طور جداگانه توسط Ericsson ، یکی از طرف‌های پروژه طراحی شده است، استفاده ‌شده‌اند. ولی به گفته دکتر دکوتر، نیازهایی که برای استفاده از این تراشه‌ها در سطوح بالا و پیچیده چون GSM یا "سامانه جهانی ارتباطات سیار" وجود دارد، دست نیافتنی‌ترند. در حال حاضر این کاربردها احتیاج به راه‌حل‌های گران‌قیمت و چند تراشه‌ای دارد. گروه IMPACT متوجه شده‌اند، تراشه‌های CMOS می‌توانند برطرف کننده نیازهای پیچیده و صعب‌الوصول لازم برای کاربردهای میان برد و پیشرفته‌ای چون GSM و ارتباطات ریزموجی نقطه به نقطه باشند. این تراشه‌ها به نحو قابل‌توجهی از هزینه‌ها و میزان مصرف انرژی خواهند کاست و بر کاربردهای این تجهیزات خواهند افزود. به گفته دکتر دکوتر، ساخت این تراشه‌ها اکنون بسیار هزینه‌بر است، ولی با گذشت زمان بسیار ارزان‌تر خواهد شد. به دیل این که تمام مدارها بر روی یک تراشه قرار دارد، فرآیند تولید بسیار اثر بخش‌تر خواهد بود و تراشه‌های CMOS فرکانس بالا، در حجم وسیع و با هزینه‌های بسیار کمتر ساخته خواهد شد.

پتانسیل بالا

پتانسیل تراشه‌های CMOS در ارتباطات ریزموجی بسیار بالاست. به گفته پروفسور هربرت زیرات، یکی از اعضای IMPACT و استاد دانشگاه فناوری سوئد، CMOS می‌تواند در ارتباطات از راه دور و مدارهای راداری چون تلفن‌های همراه، شبکه‌های داخلی بی‌سیم (WLAN) و پیوندهایی سریع، که تعداد زیادی از کارکردها در آنها جمع شده‌اند، کاربرد داشته باشند. از آن جا که CMOS با تولید انبوه بسیار اقتصادی است و می‌تواند در کاهش هزینه‌ها بسیار مؤثر باشد. تراشه‌های CMOS نوع مهمی از مدارهای مجتمع هستند که شامل میکروپردازشگرها، میکروکنترل‌کننده‌ها، حافظه‌های ایستا و دیگر مدارهای دیجیتال می‌شوند. این کارکردهای متفاوت می‌توانند در یک تراشه متمرکز شوند که علاوه بر کاهش هزینه‌ها، پیچیدگی تجهیزاتی چون دوربین‌های دیجیتال را کاهش خواهد داد. تراشه‌های CMOS تنها زمانی که ترانزیستورهایشان خاموش و روشن می‌شوند، انرژی مصرف می‌کنند. بنابراین انرژی کمتری مصرف می‌شود و دمای کمتری نسبت به تراشه‌های عادی تولید می‌شود که این برای ارتباطات از راه دور ایده‌آل است.
به جلو راندن خط مقدم فناوری

گروه ‌IMPACT ، دو موفقیت مهم به ثبت رسانیده است. نخست آن که آن‌ها به خصوصیات عملکردی مورد نظر در قیمت پایین‌تر و سطح پایین‌تری از مصرف انرژی دست یافته‌اند که با فناوری‌های موجود قابل دسترسی می‌باشد، سپس این که آنها از آخرین خط فناوری مدارها با فناوری CMOS فرکانس بالا و آمپلی‌فایرهای با نشانگرهای دقیق و نوسانگرهای با ولتاژ کنترل شده که از لحاظ عملکرد دارای رکورد جهانی هستند، گذشته‌اند. پروژه، حمایت مشتاقانه طرف‌های صنعتی را به دست آورده است. اریکسون اظهار می‌کند، پروژه به چشم‌انداز راهبردی خود برای استفاده از طیف فرکانس‌های ریزموجی دست یافته است و مزیت اصلی این پروژه در این نکته بوده است که با کاربردهای مشخص شروع شده است. پروژه حتی ممکن است برای کتاب سال تحقیقات 2005 اتحادیه اروپا، که تحقیقات برتر را بازتاب می‌دهد، انتخاب شود. فناوری CMOS، در اندازۀ 90 نانومتری هم‌اکنون مورد استفاده است. به طور مثال کاربردهایی که اریکسون برای سه سال آینده از این فناوری در نظر گرفته است شامل ساماندهی شبکه‌های داخلی بی‌سیم چون ‌WiFi و نقاط اتصال به جریان در بازه فرکانس 5 تا 6 گیگاهرتز است. شرکت Philips ، طرف دیگر پروژه، کاربرد اصلی فناوری CMOS را ایجاد راه حل‌های اقتصادی و تأثیرگذار بر قیمت، برای ارتباطات بی‌سیم که یک بازار نوظهور مهم و با کاربردها و محصولات بالقوه فراوان است، می‌داند. Philips اعتقاد دارد، این فناوری امکان بی‌سیم شدن را برای وسائل الکترونیکی فراهم خواهد آورد و تمام محصولات تمام الکترونیکی امکان بی‌سیم شدن و در نتیجه، تعاملات دستگاه با دستگاه را خواهند داشت. این مسأله تنها تولیدات سطح بالا و تجملی را در بر نخواهد گرفت، بلکه می‌تواند تولیدات سطح پایین‌تری چون واکمن‌ها و MP3 Playerها را در برگیرد. البته چنین تجهیزاتی شدیداً به یکپارچه‌کردن فناوری فرکانس بالا و کارکردهای آنالوگ با فناوری CMOS در زمان معین و با هدف یافتن راه‌حل‌های اقتصادی و سامانه‌روی‌تراشه وابسته است که البته IMPCAT مسیر طولانی از این راه را پیموده است. در زمان مناسب، IMPCAT قصد راه‌اندازی یک پروژه‌ی تکمیلی دارد که در صورت امکان تراشه‌های CMOS را با فرآیندهای در اندازۀ 45 نانومتر تولید کند. دکتر دکوتر می‌گوید: اگر به اندازۀ CMOS دیجیتال نگاه کنید. خواهید دید که تا حدود 65 نانومتر همان رویکرد مربوط به تراشه‌های قبلی به کار گرفته می‌شود. اما در قطع 45 نانومتر و پایین‌تر تقریباً مواد جدید و چینش جدیدی از آن‌ها مطرح است که ما در حال کشف آن هستیم. ما می‌خواهیم ببینیم، برای تولید یک تراشه 45 نانومتری که کارکردهای فرکانس بالا و آنالوگ را داشته باشد، چه تحولی باید در فناوری تولید و مواد جدید به وجود بیاید. مزیت‌هایی که چنین تراشه‌ای می‌تواند ایجاد کند می‌تواند شامل اندازه کوچکتر تراشه و پتانسیل برای عملکرد بهتر و مصرف کمتر انرژی با همان کارکرد باشد که البته این بستگی دارد که محققان تا چه حد به موفقیت دست یابند.

برای دانلود فایل ورد این مطلب اینجا کلیک کنیدتاريخ : ۱۳٩٤/۱٠/٢ | ٦:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : فرج اله فیروزی تبار | نظرات ()