سوالات آيين نامه راهنمايي و رانندگي
طراحی فروشگاه اینترنتی و سایت بازاریابی اینترنتی، ورژن 11 (خرید سورس)
چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم
گردنبند مرغ آمین

 

دمنوش کاهش فشار خون دارای مجوز

 

 

مقاله پیرامون فشارخون و روشهای درمان و کنترل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فشار خون بالا و مضرات آن

 

 

سرخرگ ها خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می رسانند. برای آن که خون بتواند در این عروق به جریان درآید به نیرویی نیاز دارد که در هر انقباض، عضله قلب در اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ ایجاد می شود. این نیرو «فشار خون» نامیده می شود.

هنگامی که سرخرگ های بزرگ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و عروق کوچک نیز باریکتر شوند، فشار خون بالا می رود. قلب مانند یک پمپ با انقباض و استراحت خود، خون را به داخل عروق می فرستد. در زمان های مختلف مراحل این پمپاژ، فشار خون در سرخرگ ها تغییر می کند.

بالاترین میزان فشار خون، فشار سیستولیک نام دارد. سیستولیک همان فشاری است که هنگام انقباض ماهیچه قلب موجب می شود تا خون از قلب به سرخرگ اصلی وارد شده و به سایر نقاط بدن برسد.

کمترین میزان فشار خون نیز فشار دیاستولیک است که فشار بین ضربان های قلب محسوب می شود و مربوط به زمانی است که قلب در حالت استراحت است. فشار خون برحسب میلی متر جیوه(mmhg) اندازه گیری می شود. میزان فشار خون بر پایه دو عدد نشان داده می شود. اولین عدد مربوط به فشار سیستولیک یا ماکزیمم و دومی مربوط به فشار دیاستولیک یا مینیمم است.

براساس اعلام مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، فشار خون بالا عبارت است از افزایش فشار وارده از جریان خون به دیواره رگ های خونی. فشار خون بالا گاهی «قاتل بی صدا» نامیده می شود چرا که تا مراحل انتهایی اغلب هیچ علامتی ندارد.

باید توجه داشت که فشار خون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می رود. اما فردی که دچار بیماری فشار خون بالا است هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی است. رژیم های نادرست غذایی، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک، بی تحرکی و زندگی ماشینی از جمله عوامل مستعد کننده برای ابتلا به بیماری فشار خون بالاست.

بسیاری از افراد که به فشار خون بالا مبتلا هستند، علامتی نداشته و احساس بیماری ندارند. ۱۵ درصد افراد مسن دارای فشار خون هستند و خودشان خبر ندارند مگر آن که فشار خون بطور ناگهانی خیلی بالا برود. به این ترتیب تنها راه تشخیص فشار خون بالا، اندازه گیری میزان آن است.

از هر ده نفر مبتلا به فشار خون بالا، در نه نفر آنها، یعنی در۹۰ درصد آنها علت دقیق برای فشار خون شناخته نشده است. این نوع فشار خون، نوع اولیه فشار خون بالا نامیده می شود. در تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا (نوع ثانویه فشار خون بالا) عواملی همچون تنگ شدن سرخرگ کلیوی و یا اختلال در تولید هورمون های مترشحه از غدد فوق کلیوی و بیماری های بافت کلیه در ایجاد بیماری نقش دارند.

چاقی و اضافه وزن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی اشباع شده زیاد، عدم مصرف میوه و سبزی، کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی، استرس و عوامل ژنتیکی از علل مستعد کننده بیماری فشار خون هستند. اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است. سابقه خانوادگی فشار خون بالا، سکته مغزی و حمله قلبی نیز احتمال ابتلا را افزایش می دهد.

برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون، وزن تان را کنترل کنید. اگر اضافه وزن دارید، رژیم بگیرید. کم کردن حتی یک کیلوگرم از وزن تان در این زمینه مفید است. مرتب ورزش کنید. ۳۰ دقیقه ورزش در هر روز بهترین راه مبارزه با پرفشاری خون است. مصرف روزانه نمک را کم کنید (حداکثر یک قاشق چایخوری). سدیم علاوه بر نمک در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده، وجود دارد. برای اطلاع یافتن از مقدار سدیم بکار رفته در مواد غذایی برچسب آنها را قبل از مصرف به دقت مطالعه کنید. اگر می خواهید از مواد جایگزین سدیم استفاده کنید حتما با پزشک مشورت کنید; چرا که برخی از این مواد برای همه افراد مناسب نیستند.

سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کلیه و آسیب چشمی و مشکل بینایی از عوارض اصلی فشار خون بالا هستند. هرچه فشار خون بالاتر باشد، طول عمر افراد پایین تر خواهد بود. اگر فشار خون بالا به مدت طولانی بدون درمان باقی بماند ممکن است نارسایی کلیوی رخ دهد و یا حتی به بینایی آسیب وارد شود. در ضمن امکان دارد که قلب بطور غیر طبیعی بزرگ شده و کارایی آن کم شود که چنین وضعیتی می تواند منجر به نارسایی قلبی و اختلال در پمپاژ خون توسط قلب شود.

اگر فشار خون بالا درمان شود، از خطر ابتلا به حملات قلبی کاسته خواهد شد. فشار خون بالا از ابتدایی ترین عوامل بروز بیماری های قلبی و سکته است. طبق آمارهای جهانی، از هر ۵ مورد نارسایی قلبی در زنان، ۳ مورد به دلیل کنترل نکردن فشار خون بالا ایجاد می شود. فشار خون بالا به کلیه ها آسیب می رساند و موجب نارسایی کلیوی، سکته مغزی، حمله قلبی و بیماریهای مرگبار دیگری می شود. همچنین، افرادی که علاوه بر فشار خون بالا به بیماری دیابت مبتلا هستند به مراتب بیشتر از سایرین به نارسایی کلیوی و سکته مغزی دچار می شوند.

علاوه بر اندازه گیری فشار خون، ممکن است بنا به تشخیص پزشک، برخی بررسی های تشخیصی دیگر برای تعیین علت ابتلا به فشار خون بالا یا بررسی عوارض و آسیب های احتمالی آن لازم باشد. اقدامات درمانی با توجه به ویژگی های هر فرد تعیین خواهند شد و ممکن است شامل کم کردن وزن، ترک دخانیات، برنامه ورزش مناسب و تغییر شیوه زندگی برای کاهش استرس باشند.

در صورتی که اقدامات غیر دارویی اثر نداشته باشند، با استفاده از داروهای ضد فشار خون می توان فشار خون را پایین آورد. این داروها باید بطور مستمر و تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

اگر فرد علاوه بر فشار خون بالا به بیماری دیگری نیز مبتلا باشد، به عنوان مثال به دیابت نیز مبتلا باشد درمان دارویی فشار خون بالا از همان ابتدای تشخیص شروع خواهد شد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا باید برای بررسی پیشرفت بیماری یا تعیین ابتلا به عوارض احتمالی از طریق بررسی های زیر با فواصل زمانی خاص مراجعه کنند:

▪ اندازه گیری فشار خون، معاینه قفسه سینه، معاینه چشمها که با دستگاه مخصوصی انجام و وضعیت عروق شبکیه چشم نیز بررسی می شود. فشار خون بالا می تواند موجب آسیب عروق شبکیه شود. فعالیت الکتریکی و ریتم قلب توسط الکتروکاردیوگرام(ECG) یا نوار قلب بررسی می شود. آزمایش خون جهت اندازه گیری میزان کلسترول و قند خون نیز حائز اهمیت است. میزان بالای کلسترول و قند خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. آزمایش ادرار نیز برای بررسی وضعیت کلیه ها اهمیت دارد. رادیوگرافی قفسه سینه در بررسی عوارض قلبی بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال های اخیر کنترل خانگی فشار خون در خانواده های ایرانی صورت می گیرد. شناخت انواع فشارسنج های موجود و طریقه صحیح اندازه گیری فشار خون می تواند به انجام درست این امر کمک کند.

فشارسنج پزشکی وسیله ای است که از آن برای اندازه گیری فشار سیستولی و فشار دیاستولی خون استفاده می شود. فشارسنج پزشکی انواع و اقسام بسیاری دارد اما دو نوع فشار سنج جیوه ای و فشار سنج عقربه ای آن در ایران بیشتر کاربرد دارند.

اخیرا فشارسنج دیجیتالی و فشارسنج پزشکی اتوماتیک نیز به بازار ایران عرضه شده اند که به دلیل عدم آگاهی از نحوه استفاده صحیح از این دستگاه ها و برخی اشکالات فنی استفاده از آنها توصیه نمی شود. این دستگاه ها شامل یک نوع بازوبند است که توسط لوله ای به قسمت الکترونیکی دستگاه وصل می شود. با فشار دادن دکمه ای روی قسمت دیجیتالی دستگاه، بازوبند شروع به باد شدن می کند تا به یک سطح معینی برسد. سپس بطور اتوماتیک باد آن می خوابد. در بازوبند یک گیرنده خاص الکترونیکی وجود دارد که نسبت به نبض حساس است و میزان فشار خون را روی صفحه نمایشگر نشان می دهد.

 

فشارخون پایین و ضررهای آن

 

«فشارِخون»، نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره عروق وارد می‌شود و یکی از علائم حیاتی اصلی محسوب می‌شود.

فشارِخون توسط پمپِ خون به درون سرخرگ‌ها ایجاد شده و با پاسخ سرخرگ‌ها به این جریان خون تنظیم می‌گردد. فشارِخون فرد به شکل فشارِ سیستولیک بر روی فشارِ دیاستولیک (دیاستولیک/سیستولیک) بیان می‌شود.(مثلا 80/120)

فشارخون سیستولیک(عدد بالایی) معرف فشاری است که بعد از انقباض عضله قلب، در شریان‌ها ایجاد می‌شود و فشارخون دیاستولیک(عدد پایینی) معرف فشار درون سرخرگ‌هاست وقتی که قلب بعد از انقباض به حالت انبساط و استراحت خود برمی‌گردد. فشارخون سیستولیک(انقباض) برای بیشتر بالغین بین 90تا120 میلی‌متر مرکوری (میلی‌متر جیوه) و فشارخون دیاستولیک بین 60تا80 میلی‌متر جیوه است.

توصیه‌های اخیر فشارخون نرمال را فشار کمتر از 120روی80 می‌دانند. فشارِخون بیش از 130روی80 فشارخون بالا محسوب می‌شود. فشارخون بالا خطر بیماری‌های قلبی، کلیوی، سخت شدن دیواره عروق (آترواسکلروزیس)، آسیب‌های چشمی و سکته را افزایش می‌دهد.

فشارخون پایین (هیپوتانسیون) فشاری است که به حدی کم است که باعث ایجاد علائم و نشانه‌های ناشی از کاهش جریان خون در عروق می‌باشد. وقتی فشارخون به حدی کم باشد که سبب ایجاد نقصان در رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به ارگان‌های مختلف مثل مغز، قلب، کلیه شوند اندام‌ها نمی‌توانند عملکرد طبیعی خود را انجام داده و به مرور زمان صدمه می‌بینند. برخلاف فشارخون بالا، فشارخون پایین با علائم و نشانه‌های افت جریان خون شناسایی می‌شود نه با کمک اندازه‌گیری با دستگاه (چون اغلب فشارخون بالا بدون علامت است.)

برخی افراد ممکن است با وجود فشارخون 50/90 هیچگونه علامتی از فشارخون پایین نداشته باشند و بنابراین فشارشان پایین محسوب نمی‌شود. به هر حال، برخی از افرادی که عموما فشارخون بالاتری دارند ممکن است وقتی فشارشان به حد 60/100 افت کند علائم فشارخون پایین را در خود احساس کنند.

 

 

آیا فشارخون پایین برای سلامتی مضر است؟

افرادی که فشارخون پایین‌تری دارند خطر کمتری آنها را برای ابتلا به بیماری کلیوی، سکته، بیماری قلبی تهدید می‌کند. ورزشکاران و بعضی افرادی که مرتبا ورزش می‌کنند، افرادی که وزن مناسبی دارند و افرادی که سیگار نمی‌کشند اکثرا فشارخون کمتری دارند. بنابراین، فشارخون پایین تا زمانی‌که به حدی پایین نباشد که در ما ایجاد علائم کند و به اندام‌هایمان صدمه نزند مطلوب بدن می‌باشد.

 

 

علائم و نشانه‌های فشارخون پایین چیست؟

وقتی فشارخون به حدی پایین باشد که خون کافی به اندام‌های بدن نرسد، اندام‌ها به کفایت عمل نکرده و ممکن است به تدریج آسیب ببینند. بعنوان مثال، اگر خونِ کافی به مغزمان نرسد، سلول‌های مغزی اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نکرده و احساس گیجی، منگی و یا حتی غش کردن به سراغ فرد می‌آید. تغییر وضعیت از حالت نشسته یا خوابیده به وضعیت ایستاده اغلب علائم و نشانه‌های فشارخون پایین را ظاهر می‌سازد. این حالت به این دلیل اتفاق می‌افتد که ایستادن باعث می‌شود که خون در رگ‌های قسمت‌های انتهایی بدن ته‌نشین شود، که این خود باعث کاهش بیشتر فشارخون شده و علائم افت فشار ظاهر می‌شود. پیشرفت حالت گیجی، منگی یا حتی غش در پی ایستادن که از فشارخون پایین ناشی می‌شود «هیپوتانسیون» (فشارخون پایین) ارتواستاتیک نامیده می‌شود. افراد عادی معمولا سریعا خود را با افت فشارخون ناشی از ایستادن تطابق می‌دهند که مانع از ایجاد هیپوتانسیون می‌شود. وقتی فشارخون ما برای رساندن خون به شریان‌های کرونری که ماهیچه‌های قلب را تغذیه می‌کنند کافی نباشد علائمی نظیر درد قفسه سینه (آنژین) یا حتی حمله قلبی بروز می‌کند. وقتی خون کافی به کلیه‌ها نرسد کلیه‌ها توانایی خود را در حذف مواد زائد بدن مثل اوره و کراتینین از دست خواهند داد.

 

 

فشارخون پایین چگونه درمان می‌شود؟

فشارخون پایین در صورتی‌که بدون علامت و نشانه بوده و تهدید کننده اندام‌های بدن نباشد نیازی به هیچ درمانی ندارد. به هر حال، همه بیمارانی که نشانه‌ها و علائم ناشی از افت فشار را دارند باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرند چون درمانشان بستگی بعلت افت فشار دارد. بعنوان مثال اگر مصرف یک دارو (مثلا داروهای فشارخون و دیورتیک‌ها) باعث کاهش فشارخون شده باشد، دز آن باید کاهش یافته یا حتی مصرف آن قطع شود و یا اگر خونریزی شدید علت باشد باید تزریق خون انجام شود. به هر حال شایع‌ترین علل فشارخون پایین کاهش حجم خون، بیماری قلبی و داروهای مصرفی توسط فرد می‌باشد که بسته بعلت، درمان توسط پزشک انجام می‌گیرد.

 

 

برای دانلود فایل ورد این مطلب اینجا کلیک کنیدتاريخ : ۱۳٩٥/۱/٢٦ | ۱:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : فرج اله فیروزی تبار | نظرات ()