سوالات آيين نامه راهنمايي و رانندگي
طراحی فروشگاه اینترنتی و سایت بازاریابی اینترنتی، ورژن 11 (خرید سورس)
چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم
گردنبند مرغ آمین

تعریف کمکهای اولیه

 به مجموعه اقدامات ، عملیات و مراقبتهایی گفته می شود که بلافاصله بعد از حادثه و تصادف به آسیب دیدگان یا مجروحان حادثه صورت می گیرد، تا از عواملی که زندگی و سلامت آنها را تهدید می کند ، جلوگیری کرده و از وخامت حادثه بکاهد و تا رسیدن پزشک به محل حادثه و یا رساندن آنها به مراکز درمانی ادامه یابد.

 

تعریف کمکهای اولیه


منظور از این کمکها نه تنها نجات مریض یا مصدوم از خطر مرگ است ، بلکه تقلیل و کم کردن ناراحتی و درد مریض ، چه از لحاظ روحی و چه از نظر جسمی ، توسط اقدامات و مراقبتهای کمک کننده که آن نیز جزو کمکهای اولیه محسوب می شوند. آشنایی با روشهای صحیح کمکهای اولیه به مصدومان ،سبب می گردد که فرد بهبود ی خود را سریهتر به دست آوردو بتواند به ادامه فعالیت مفید و موثر خود بپردازد، اما اگر از روش صحیح کمکهای اولیه و انتقال مصدومین به بیمارستان و مراکز درمانی اطلاع و آگاهی کافی نداشته باشیم ، در صورت بروز هر گونه حادثه و صدمه ای ، ممکن است به دلیل عدم جابجایی صحیح و رساندن بیموقع امدادهای ضروری به وی ، موجب بروز صدمات و خطرات جانی جدی و خطرناکی برای او بشویم.

 

نکاتی که کمک کننده باید آنها را رعایت کند   :

۱ - در زمان کمک رسانی هر چقدر حادثه بزرگ باشد، باید کمک کننده خونسردی خود را حفظ کند.

۲-  باید مصدوم را از نظر روحی چون ضعیف شده کمک کرد وکاری نکنیم که او تحت فشار روحی بیشتری قرار گیرد.

۳ -به محض رسیدن به محل حادثه باید میزان جراحات و صدمات را مشخص نماییم.

۴- کمکهای اولیه را به ترتیب و با توجه به اهمیت پشت سر هم انجام دهیم.

۵- اگر مریض یا مصدوم در اثر آسیب هایی مانند غرق شدن یا صدمات دیگر دچار مشکلات تنفسی و قلبی شده باشد، باید ابتدابه او ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی بدهیم .

توجه به نکات دیگر از جمله دور کردن مجروح از محیط خطر – کنترل راههای تنفسی و بازرسی علائم حیاتی بدن ( نبض – تنفس – فشار خون ) اقدامات لازم جهت جلوگیری از خونریزی – کنترل شکستگیها – دررفتگیها باید مد نظر باشد.

 

ارزیابی اولیه

با انجام معاینات فیزیکی و تهیه سابقه قبلی (S.A.M.P.L.E) از مصدوم تداوم می یابد. برای انجام این مرحله امدادگر باید تفاوت بین علائم و نشانه های بیماری را بداند.


علائم :

وضعیت هایی بالینی از مصدوم که با دیدن، لمس کردن، شنیدن یا بوییدن بدست می آید. نشانه های بیماری: شامل احساسات قابل تفسیر مصدوم از حادثه پیش آمده است و شاید وجود حداقل چند علامت از نشانه های فوق در کنار یکدیگر، برای تایید بیماری لازم باشد.


معاینه فیزیکی :

در این مرحله سر، گردن، قفسه سینه، شکم، لگن و اندامهای انتهایی مصدوم بررسی می شوند. در همین رابطه، برای بخاطر سپردن معاینات فیزیکی اندامها از علائم اختصاریD.O.T.S. استفاده می شود که هر یک نشان دهنده یک نوع عارضه مشخص است.

 D (Deformity): معمولا به حالتی گفته می شود که شکستگی یا دررفتگی، سبب تغییر شکل اندام شده است.

(Open)  O: به حالتی گفته می شود که زخم در سطح پوست باز است و باید در معاینه آن دقت شود.

(Tenderness)  T: همان حساسیت به لمس پوستی در ناحیه آسیب است.

(Swelling) S : پاسخ بدن در ناحیه آسیب دیده که بزرگتر از معمول و متورم می شود.

 

بررسی گردش خون (C: Circulation)

بعد ار بررسی و اصلاح انسداد احتمالی در راه های هوایی، و رفع مشکل برقراری تنفس، گردش خون مصدوم بررسی می شود.

 

علائم برقراری گردش خون :

معمولا شامل وجود تنفس، سرفه کردن، حرکت دادن اعضاء، وضعیت پوستی سالم و طبیعی و وجود نبض است.

 

خونریزی شدید :

با مشاهده و ارزیابی اولیه از مصدوم، وجود خونریزی خارجی تایید می شود (خون آلود بودن لباسها، یا جمع شدن خون در پشت و یا در محلی که خوابیده است). کنترل خونریزی نیاز به فشار مستقیم بر روی محل خونریزی یا پانسمان فشاری آن ناحیه دارد. در صورت امکان برای اجتناب از تماس مستقیم با خون مصدوم، دستکش بپوشید و یا با استفاده از پارچه های ضد آب یا پوشاک مصدوم، محل صدمه دیده را تحت فشار مستقیم قرار دهید.


وضعیت پوست :

یک ارزیابی سریع از پوست مصدوم، به کسب اطلاعات لازم درباره وضعیت گردش خون وی کمک می کند. کنترل درجه حرارت پوست، رنگ و وضعیت آن از نظر رطوبت یا خشکی، اهمیت دارد. رنگ پوست بخصوص در افراد با پوست روشن، اشاره به گردش خون در ناحیه زیر پوست و نشان از اکسیژن رسانی مطلوب است. ممکن است در افراد با پوست تقریبا تیره این شکل ارزیابی دقیق نباشد. در این صورت ارزیابی باید از طریق بستر زیر ناخنها، داخل دهان و ملتحمه چشم ها، انجام گیرد. زمانی که عروق خونی پوست منقبض و تنگ، یا اینکه نبض کند می شود، پوست سرد شده و حالت رنگ پریده یا سیانوز (آبی خاکستری) به خود می گیرد و از طرفی مواقعی که عروق خونی پوست متسع یا گردش خون زیاد شود، پوست گرم و خشک می گردد. درجه حرارت پوست مصدوم با تماس قسمت پشت یا روی مچ دستمان و از روی پیشانی وی، به راحتی کنترل می شود. درجه حرارت پوست شکم معمولا بصورت داغ، سرد، یخ زده و یا سرد و مرطوب احساس می گردد.

 

 

بررسی تنفس (B: Breathing)

تعداد تنفس در یک فرد سالم، بین 12 تا 20 مرتبه در دقیقه است. در مصدومی که دچار اشکال در انتقال هوا شده و تعداد تنفس های او کمتر از 8 مرتبه در دقیقه و یا بیشتر از 24 مرتبه در دقیقه است، انجام کمکهای اولیه تنفسی نیاز فوری مصدوم است. توجه کنید که هر مشکل تنفسی و یا هر تنفس غیر معمولی، صدادار خواهد بود، که به نوع انسداد بستگی دارد. از آن جمله، خس خس کردن، قل قل کردن، زوزه کشیدن و یا خر خر کردن، که همراه با کوشش تنفسی است. هدف اولیه در این مرحله رفع مشکل موجود و برقراری تنفس مصدوم است. همزمان با مشکلات دیگری که برای مصدوم وجود دارد، برطرف کردن انسداد تنفسی پیش از تعیین تعداد تنفس، اهمیت دارد.

پس از باز شدن راه هوایی مصدوم غیر هوشیار، تنفس های مصدوم هم باید برقرار شود. "دیدن، شنیدنو لمس کردن" سه عامل حسی اند که برای بررسی امکان تنفس توسط مصدوم، حداکثر در مدت 10 ثانیه بکار گرفته می شوند. اگر مصدوم تنفس ندارد، اقدام به باز کردن راه هوایی شده و 2 مرحله تنفس آرام و طولانی به وی می دهیم. در این حال از وسایل جانبی برای تنفس دادن به مصدوم، از جمله استفاده از وسایل تنفس دهانی مانند ماسک های تنفسی، کمک می گیریم.

 

 

بررسی راههای تنفس فرد مصدوم

 

بررسی راه های هوایی (A: Airway)

راه هوایی باید برای انجام تنفس باز باشد. اگر مصدوم صحبت می کند یا فریاد می زند، راه هوایی او باز است. اگر مصدوم حساس و هوشیار است ولی صحبت نمی کند، داد نمی زند یا سرفه های پر قدرت و واضح ندارد، احتمالا راه هوایی مسدود شده و باید بررسی شود. در این وضعیت انجام فشار روی شکم (مانور هایملیچ) می تواند راه هوایی بسته شده را بخصوص در مصدومین بزرگسال و هوشیار باز کند. در مصدومین غیر حساس و بی هوش، که صورت آنها رو به بالا و به پشت خوابیده است، بیشترین انسدادها در راه هوایی، مربوط به عقب افتادن زبان در کف حلق است. خر خر کردن یکی از همین موارد است. اگر آسیبی در ستون مهره ها وجود ندارد، می توان با استفاده از مانور سه گانه و عقب بردن سر، به باز کردن راه هوایی کمک کرد. اگر وجود آسیب در ستون فقرات و مهره های گردنی تایید شد، فقط با استفاده از جلو کشیدن فک تحتانی، برای پیش گیری از وارد کردن آسیب بیشتر به مهره های گردنی، به بالا آوردن زبان و باز کردن راه هوایی کمک کنید. در انتها در صورت عدم موفقیت در رفع انسداد راه هوایی مصدوم، باید ارزیابی اولیه ادامه یابد.

 

 

ارزیابی اولیه مصدوم

 هدف از ارزیابی اولیه، اعریف شرایطی برای مشکلات تهدید کننده حیا مصدوم است، که باید مراقبت های اولیه به سرعت انجام گیرد. این ارزیابی (ABC) شامل بررسی راه های هوایی (Airway)، تنفس (Breathing) و گردش خون (Circulation) است و به دنبال آن، مراحل ارزیابی اولیه یکی پس از دیگری انجام می شود. انجام این ارزیابی باید در کمتر از یک دقیقه صورت گرفته و حتی کمکهای اولیه نیز در هر مرحله به فراخور نیاز مصدوم انجام شود. در پایان مرحله ارزیابی اولیه، مشکلات مصدوم باید به طور کامل مشخص شود.

کنترل هوشیاری مصدوم با صحبت کردن انجام می گیرد. اگر توانایی صحبت کردن داشته باشد، تنفس و ضربان قلب برقرار است. کنترل آگاهی به زمان و مکان با پرسیدن نام مصدوم آغاز می شود و در صورتی که به آن چه پرسیده می شود درست و با آگاهی جواب دهد، تا حدودی نشان دهنده هوشیاری اوست. سپس از حواشی آسیب و چگونگی صدمه دیدن وی پرسیده می شود. در صورتی که با پرسیدن "حال شما چطور است؟" اگر پاسخی شنیده نشد، مشخص می شود که مصدوم هوشیاری ندارد.

 

 

مهمترین کار در کمکهای اولیه

 

 

ارزیابی مصدوم و تریاژ

از مهمترین اقدامات در انجام صحیح مهارتهای اولیه ، ارزیابی مصدوم است. این مرحله از اقدامات نیاز به فهم هر چه بیشتر مهارتهای لازم برای انجام کمکهای اولیه دارد.

 

بررسی اجمالی مصدوم

توجه به شرایط محیطی در اطراف مصدوم و همچنین علت ایجاد آسیب، و نیز توجه به تعداد مصدومین در محل حادثه، از نکات اساسی این مرحله است. بدون بررسی اولیه از مصدوم، احتمال بروز آسیب های بیشتر برای وی و برای امدادگر افزایش می یابد. درادامه، امدادگر در صدد رفع خطرات احتمالی که سبب افزایش عوامل تهدید کننده حیات مصدوم می شود برآمده و از طرفی در صورت نیاز، به انجام کمکهای اولیه برای احیا مصدوم می پردازد. اگر مصدوم در لحظات اولیه بطور دقیق رسیدگی نشود، وضعیت های بحرانی موجود سبب مرگ وی می شود. تشخیص و تقسیم بندی آسیب های ایجاد شده و گرفتن شرح حال، در این مرحله صورت می گیرد. مراحل انجام کار بصورت، کسب اطلاعات از مصدوم یا تماشاچیان مطلع برای تشخیص بهتر آسیب یا بیماری و تعیین شدت آن و نوع کمکهای اولیه مورد نیاز، می باشد.برای مثال، درد در ناحیه آرنج و یا خونریزی بینی، به عنوان آسیب ساده و یک مرحله ای هستند و از طرفی درد قفسه سینه و یا بثورات جلدی، بعنوان عوارض چندتایی و مشکل، مطرح است. اگر دو یا چند نفر آسیب دیده باشند، ابتدا باید به مصدومی که آسیب بیشتری دیده است یا حیات او تهدید می شود، توجه کرد. مصدومی که فریاد میزند، یا جیغ می کشد، هوشیار است و امکان تنفس دارد و در این مرحله باید کمک به مصدومین آرام و ساکت را در اولویت قرار داد.

 

پیش از انتقال مصدوم به مراکز درمانی، موارد زیر را تحت کنترل داشته باشید

 

 

توجه بالینی به مصدوم

زمان لازم برای اطلاع رسانی به اورژانس از نکات مهم است و در این هنگام است که شما باید قادر به حداقل تعریف، در تفاوت آسیب وارده و یا بیماری مصدوم باشید و از طرفی موارد تهدید کننده برای زندگی مصدوم را مشخص نمایید. برای مثال در زمان وجود درد فوقانی شکم، توانایی درک تفاوت بین سوء هاضمه و یا حمله شدید قلبی را داشته باشید و یا اینکه مشخص کنید خس خس سینه مصدوم مربوط به بیماری آسم است و با مصرف داروهای استنشاقی لازم برطرف می شود.

بر اساس توصیه افراد با تجربه در امداد رسانی و همچنین توصیه مجامع علمی، ممکن است پاسخ سوالی که از مصدوم پرسیده می شود صحیح باشد و در صورتی که به پاسخ داده شده اطمینان ندارید، در اولین فرصت به مرکز اورژانس 115 اطلاع دهید.

 


این سوالات شامل موارد زیر است:

آیا شرایط تهدید کننده، حیات بیمار را تهدید میکند؟

آیا شرایط مصدوم وخیم است و با انتقال به بیمارستان شرایط تهدید کننده ای ظاهر خواهد شد؟

آیا برای رساندن مصدوم به بیمارستان وضعیت ترافیک بد است و یا اینکه فاصله مکانی زیاد است؟

همچنین طبق توصیه پزشکان اورژانس بدنبال کمرنگ شدن علائم حیات، که نیاز به انتقال سریع مصدوم به مراکز درمانی مجهز است، مصدوم را توسط آمبولانس یا وسیله نقلیه دیگر می بایستی سریعا به مرکز درمانی مجهز منتقل کرد.

 

مطالعه ای اجمالی از صحنه حادثه برای مصدوم

در صورت روبرو شدن با یک موقعیت اورژانس در کوتاهترین زمان ممکن، می بایستی موارد زیر را بطور اجمالی بررسی نمود:

اول: خطراتی که شما و مصدوم را تهدید می کند.

دوم: علل و مکانیزم هایی که آسیب را برای مصدوم ایجاد کرده است.

سوم: تعداد مصدومین احتمالی که در صحنه حادثه وجود دارند.

دقت کنید که انجام یک نگاه کلی در اطراف و بخصوص خود مصدوم، نباید بیشتر از چند ثانیه طول بکشد. در اولین اقدام توجه کنید از خطراتی که شما و مصدوم را تهدید می کند سریعا دوری نمایید، چرا که یک امدادگر مصدوم را نمی توان به عنوان یک کمک کننده موثر در نظر گرفت. همیشه از خود بپرسید که آیا برای ورود امن است؟

دومین اقدام یک امدادگر پس از دقت در نوع آسیب مصدوم، جویا شدن علت آسیب یا بیماری مصدوم است. در مورد آنچه که درک کرده اید به پرسنل واحد اورژانس اطلاع دهید. سرانجام توجه کنید چه تعداد از مردم گرفتار حادثه شده اند.

 

اطلاع به سرویس اورژانس 115

 برای کمک به یک وضعیت اورژانس، تماشاچی می تواند با درک مغایرت های موجود، برای تسریع در انجام کمکهای اولیه، موثر واقع شود. این فرایند در صورتی موثر و کیفیت لازم را داراست که امدادگر حاضر در صحنه، نحوه کمک تماشاچی را معین کند.

 

تصمیم گیری در کمک گرفتن از افراد حاضر در صحنه

در وضعیت اورژانس هر یک از تماشاچیان برای کمک رسانی به دیگران بطور مستقل وارد عمل می شوند. تصمیم گیری صحیح و سریع برای کمک رسانی به مصدوم، در مدت زمان کوتاه پس از تشخیص موقعیت اورژانس، از اهم اقدامات است و در صورت کمکهای اولیه موثر واقع می شوند. مردم اغلب بهترین اقدام را تماس با واحد اورژانس می دانند، در صورتی که در بعضی مواقع بهترین عمل علاوه بر تماس با مراکز اورژانس 115، انجام یکی از موارد زیر است:

چنین روند فعالیتی می تواند سبب بروز آسیبهای خطرناک برای مصدوم شود و این در صورتی است که در بیشترین موارد می توان با انجام کمکهای اولیه در محل حادثه، از بروز بسیاری از خطرات جانی مربوط به انتقال مصدوم به مراکز درمانی مجهز جلوگیری کرد.

 

 

 

کمک‌های اولیه خون‌ریزی از گوش

این‌ حالت‌ به طور معمول در اثر پاره‌ یا سوراخ‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ روی‌ می‌دهد؛ عواملی‌ مثل‌ فرو کردن‌ یک‌ جسم‌ خارجی‌ داخل‌ گوش‌ یا وارد آمدن‌ یک‌ ضربه‌ به‌ یک‌ سمت‌ سر یا وقوع‌ انفجار، به‌ سوراخ‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ منجر می‌شوند.

 

 

کمک‌های‌اولیه در غرق شدگی

غرق‌شدگی از علل مرگ ‌ومیر به‌خصوص در میان بچه‌ها و نوجوانان است. عوامل زمینه‌ساز عبارت‌اند از: بیماری‌ صرع، عقب‌ماندگی ذهنی، نداشتن آشنایی کافی با قواعد شناگری و افزایش استفاده از قایق‌های روباز و تندرو .

 

 

کمکهای صحیح در زلزله

نتایج بررسیها حاکی از آن است که شکستگی لگن، قفسه سینه و نخاع جدی ترین آسیبهایی است که در هنگام بروز زلزله در شب در مصدومان ایجاد می‌شود.در زلزله به علت له شدن افراد در زیر آوار، مرگ و میر بسیار زیاد است .

 

 

 

کمک‌های‌اولیه در خون‌ریزی

هنگامی‌ که‌ می‌خواهید به‌ درمان‌ خون‌ریزی‌ بپردازید، ابتدا کنترل‌ کنید که‌ آیا شی‌ در داخل‌ زخم‌ وجود دارد یا خیر؛ دقت‌ کنید که‌ روی‌ شی فشار وارد نکنید. در صورتی که شی‌ در داخل‌ زخم‌ وجود ندارد، اقدامات زیر را انجام دهید

 

 

از ضربه به سر تا سوختگی شیمیایی

هنگام وقوع حادثه دانستن کمک های اولیه و توانایی انجام آن بدون دستپاچگی می تواند جان افراد را نجات دهد ولی حتی اگر کمک های اولیه نمی دانید با به کار بستن چند نکته اصلی می توانید در ثانیه های اول مفید واقع شوید.

 

 

کمک های اولیه در برق گرفتگی

در برخورد با فرد برق گرفته ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که برق قطع شده و مصدوم به منبع جریان متصل نیست . تعداد تنفس و ضربان قلب فرد مصدوم را کنترل کنید و در صورت لزوم ، احیای قلبی تنفسی را انجام دهید .

 

 

کمکهای اولیه (شوک)

کاهش علایم حیاتی بدن به دلایل مختلف بلافاصله بعد از آسیب و یا با تأخیر که بر اثر ناتوانی دستگاه گردش خون در رساندن کافی به اعضای بدن، ایجاد می‌شود را شوک گویند که از یک ضعف تا یک وضعیت کشنده بر اثر آسیب شدید، متغیر است.

 

 

 

 

کمکهای اولیه - ایست قلبی

در بالغین و اطفال دو انگشت بالاتر از انتهای استخوان جناغ سینه و در شیرخواران زیر یک سال یک سانتی‌متر پایین‌تر از خطی که دو نوک سینه را به هم وصل می‌کند .

 

 

 

ایمنی و سلامت

محیط نیز همچون عادات شخصی قادر است بر سلامت تأثیر بگذارد؛ اما می توان تا حدی آن را تعدیل کرد. حوادث از علل عمده مرگ و آسیب دیدگی‌های وخیم می‌باشند، به ویژه در افراد مسن و خردسالان.

 

 

آشنایی با برخی ضایعات پوستی

از آنجائیکه مبحث بیماریهای پوستی، از مباحث گسترده و تخصصی می‌باشد، در اینجا تنها به اختصار به برخی از شایعترین مشکلات اولیه پوستی که به درمان با داروهای بدون نسخه پاسخ می‌دهند، اشاره می‌شود.

 

نقش کمک های اولیه درکاهش تلفات...

آموزش کمکهای اولیه ضرورتی برای کاهش مرگ و میر در تصادفات بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی اولین افرادی که به محل وقوع حادثه می رسند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از تبعات جدی تصادفات ترافیکی دارند.

 

 

اقدامات‌ در وضعیت‌های‌ اورژانس

در هر موقعیت‌ اورژانس‌، باید از یک‌ مجموعه‌ اقدامات‌ مشخص‌ پیروی‌ کنید. از این‌ طریق‌، شما قادر خواهید بود موارد ضروری‌ را اولویت‌بندی‌ کنید و شخصاً تصمیم‌گیری‌ کنید.

 

 

آوار برداری

تیمهای آوار برداری پس از ورود به منطقه ؛ میبایست دارای یک برنامه ریزی از قبل تعیین شده و مدون باشد تا بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن ؛ آغاز به عملیات کنند .

 

 

آموزش مقابله با بلایای طبیعی

آیا برای یک سیل ناگهانی آماده اید؟ همانطور که می دانیم، سیل از بلایای طبیعی است که همه ساله در گوشه و کنار دنیا اتفاق می افتد و باعث خسارتهای مالی و جانی زیادی می شود.

 

 

کمک های اولیه عمومی

پیشگیری از بسیاری از سوختگی ها آسان است مثلاً اجازه ندهیم بچه های کوچک با آتش بازی کنند و یا کبریت یا چراغ را از دسترس بچه ها دور نگه داریم و یا حتی دسته ماهیتابه را به گونه ای روی گاز قرار دهیم که با برخورد اشخاص واژگون نشود.

 

 

 

 

چگونه‌ ارایه‌کننده‌ کمک‌های‌ اولیه‌...

یادگیری‌ کمک‌های‌ اولیه‌ از یک‌ کتاب‌ راهنما یا یک‌ دوره‌ آموزشی‌، با آنچه‌ در واقعیت‌ اتفاق‌ می‌افتد کاملاً مشابه‌ نیست‌. اکثر ما در برخورد با «موارد حقیقی‌» دچار نگرانی‌ می‌شویم‌.

 

 

دستورالعمل آمادگی برای وقوع زلزله

تا به حال مطالب بسیار زیادی را درباره اینکه چگونه خود را برای زلزله آماده کنیم دیده و خوانده اید. متاسفانه بسیاری از این مطالب ترجمه ای صرف از بخشی از متون آموزشی است که در کشورهای پیشرفته همچون امریکا و ژاپن در اختیار مردم است.

 

 

 

پانسمان

پوشانیدن سطوح مجروح و بانداژ بخش قابل اهمیتی از کمک های اولیه به حساب می آید. عموماً سطح اکثر زخم ها نیازمند پوشاندن می باشند و تثبیت موقعیت و حمایتی که در اثر بانداژ فراهم می آید .

 

 

کمک های اولیه در گزیدگی ها

تخمین زده می شود که سالانه ۵ میلیون مارگزیدگی در سراسر جهان اتفاق می افتد که مسؤل ۰۰۰/۱۲۵ مرگ در طول سال می باشد، مارگزیدگی خصوصاً در مناطق گرمسیری و نواحی که قطب کشاورزی است بوفور دیده می شود.

 

 

دندان درد

1. اگر دندان درد به علت تماس دندان با ترشی ها، میوه ها یا بستنی ایجاد شده، می توان با قرار دادن خمیر دندان بر روی آن، موجب تسکین آن شویم.

2 . بر روی قسمتی از صورت که درد می کند، می توان

 

 

کمکهای اولیه برای فردی که دچار

سکته قلبی به علت مسدود شدن یکی از شاخه های شریان کرونری ایجاد می شود. قسمتی از عضله قلب که توسط شاخه ی بسته شده خون رسانی می شد، از بین خواهد رفت. اگر این قسمت بزرگ باشد، احتمال مرگ بسیار است .

تنفس مصنوعی

1. نبض را کنترل کنید.

2. اگر نبض نزند، شروع به ماساژ قلبی کنید.

3. اگر نبض می زند، بلافاصله دهان بیمار را از اجسام خارجی پاک کنید.

4. چانه بیمار را با یک دست کشیده و سر را به عقب ببرید.

 

مسومیت غذایی

بیشتر مسمومیت های غذایی یا به علت عدم رعایت بهداشت در هنگام درست کردن غذا ایجاد می شود یا به علت عدم پخت کافی آن صورت می گیرد. آشپزهایی که پس از رفتن به توالت، دست خود را نمی شویند سبب انتقال میکروبهای روده ای و حتی هپاتیت می شود.

 

 

روش احیای فرد غرق شده

1. وقتی فرد غرق شده را از آب بیرون می آورید، شروع به تنفس مصنوعی کنید و در همین حال فرد غرق شده را به سمت ساحل یا خشکی ببرید.

2.. مصدوم را از آب بیرون آورده و روی زمین بخوابانید.

3. تنفس را کنترل کنید.

4. نبض را کنترل کنید.

 

 

خونریزی از بینی

بینی دارای عروق خونی بسیاری است که با کوچکترین ضربه، شروع به خونریزی می کند. در برخورد با کسی که دچار این عارضه شده، اقدامات زیر را انجام دهید: 1. بینی را با دست محکم بگیرید. 2. مصدوم باید بنشیند و سرش را به جلو خم کند.

 

 

آتش گرفتن لباس

اگر فردی لباسش آتش گرفته باشد، باید اقدامات زیر را انجام دهید: 1. فوری مصدوم را روی زمین بخوابانید. 2. اگر کپسول آتش نشانی در دسترس باشد، استفاده کنید وگرنه طرفی که آتش گرفته را روی زمین بغلتانید. این کار موجب عدم رسیدن به بدن می شود .

 

 

احیای قلبی

1. بیمار را به پشت خوابانده و در کنارش زانو بزنید. 2. زاویه دنده ها را در پایین سینه، لمس کنید. دستتان را به اندازه دو انگشت بالاتر از زاویه دنده بگذارید. 3. دست دیگر را روی آن دست بگذارید، انگشتان دست باید بالا باشد.

 

 

 

ایست قلبی و تنفسی

منظور از ایست قلبی ، حالتی است که ضربان قلب کاملاً از بین می رود و منظور از ایست تنفسی ، از کار افتادن تنفس خودبخودی در فرد می باشد . این حالات می تواند به دنبال سکته قلبی ، شوک ، خونریزی های بسیار شدید گیر کردن اجسام خارجی و...

 

 

کمک های اولیه کودکان

حوادث در مدرسه اغلب در کلاس درس اتفاق می افتد . میز و صندلی های فرسوده و شکسته ، عدم رعایت نظافت و تمیزی کلاس درس و ... گاهی اوقات رفتار بچه ها موجب حوادث می شود .

 

 

 


کمک های اولیه انواع ســوختگى

هرساله تعداد زیادى از مردم دچار سوختگى مى شوند که نیمى از این موارد در کودکان و خردسالان پیش مى آید. هر چند پیشرفت هاى عمده اى در درمان سوختگى حاصل شده است اما بسیارى از عوارض جسمى سوختگى تا مدتها گریبانگیر نجات یافتگان است .

 

 

کمک های اولیه در خونریزی و زخم...
به صورت واکنشی و برای جبران خون از دست رفته، خون کمتری به قسمتهای کم اهمیت تر مثل پوست، می رسد و به همین دلیل رنگ پریدگی پوست و مخاطها جزو علایم شایع خونریزی است.

اصول ایمنی و کمکهای اولیه در ورزش و حوادث ورزشی

بروز صدمات و حوادث در ورزش امری اجتناب ناپذیر است و همواره ورزشکاردرمعرض یکسری خطرات بالقوه ای قرار دارد که در صورت اطلاع از مکانیسم آسیب و نحوه درمان این صدمات ، از ناتوانیهای بعدی ورزشکار کاسته می شود.اگر مربی و مددکار ورزشی در مورد اقدامات اولیه ورزشی تعلیم درستی ببینند این ناتوانیها به حداقل خواهد رسید، کما اینکه امروزه در جامعه ورزشی مملکت ما مربیان ناآزموده بر صدمه حاصل از ورزش نیز دامن می زنند. در حال حاضر ، پیشگیری ، تشخیص و مراقبت صحیح از صدمات ورزشی دارای اهمیت ویژه ای است.

 

بطور کلی باید به چند اصل اساسی توجه نمود:

۱- گذاشتن کیسه یخ یا خود یخ به تنهایی کمک بزرگی برای جلوگیری از ورم در اثر خونریزی می نماید. بهتر است یخ را داخل کیسه نایلون یا با استفاده از یک پوشش در روی عضو قرار دهیم ، زیراممکن است در اثر یخ گذاشتن به صورت مستقیم روی پوست تحریک و آسیب پوست شود.

۲- چون در اثر ضربه و خونریزی ورم ایجاد می گردد، بهتر است عضو مجروح و مصدوم رابالاتر از حد معمول نگاه داشت ، تا بدین وسیله از شدت ورم کاسته و در نتیجه درد نیز کمتر می شود.

۳- انجام اقدامات اولیه که مربوط به علائم حیاتی ورزشکار می شود (سیستمهای راههای هوایی، دستگاه تنفس –دستگاه گردش خون)

۴- اگر ورزشکار تنفس نداشت و یا مشکلی در دستگاه قلبی و ریوی داشت بلافاصله او را به مرکزفوریتهایی پزشکی بفرستیم

۶- در همان زمان که مشغول ارزیابی هستیم ، مراحل ( HIT ) را که شامل تاریخچه و مشاهده ولمس است انجام دهیم.

۷-وقتی که ما سعی می کنیم که نوع صدمه را معین کنیم در صورت لزوم به انجام کمکهای اولیه نیز بپر دازیم

۸- ورزشکارانی که به صورت جدی آسیب دیده اند نباید هیچ گاه حرکت داده شوند.

۹- تنهادر زمانی می توانیم ورزشکاری را که دارای آسیب جدی است حرکت دهیم که وی در موقعیتی باشدکه مانع از ارزیابی  ABC شده باشد و نتوان کمکهای اولیه ویژه برای نجات جان وی را ارائه کرد.

۱۰ – اگر ورزشکاری بی هوش یا مشکوک به آسیبهای سر و گردن ویا پشت سر ،قرار است حرکت داده شود، ابتدا باید سر و ستون فقرات ثابت شده ، بدن وی نیز به صورت واحد حرکت داده شود.

۱۱- ورزشکارانی که دچار شکستگی ،دررفتگی،نیمه دررفتگی یاکشیدگی وپیچ خوردگی و یاپارگی لیگامنتها ی عضلانی شده اند ، تا هنگامی که آسیب های وارده ثابت نشده و بسته نشده اندنباید حرکت داده شوند.

کیف کمک های اولیه

اگر شما به صورت حرفه ای، آماتور یا تفریحی تمرین یا مسابقات ورزشی انجام می دهید، باید توجه داشته باشید که کمکهای اولیه و رسیدگی فوری پس از آسیب دیدگی بدن امری بسیار مهم است.اگر ورزش را هر از گاهی انجام می دهید و برای آن دکتر مشاوری ندارید باید حتما توجه کنید که در هنگام ورزش کردن همراه داشتن حداقل وسایل پزشکی اولیه لازم است.

برای اینکار البته لازم نیست که همیشه هنگام تمرینات کیف یا جعبه ای بزرگ را دنبال خود بکشید، بلکه سعی کنید نسبت به ورزشی که انجام می دهید، وسایل کمکهای پزشکی مورد نیاز آنرا همراه داشته باشید. برای مثال اگر فوتبال بازی می کنید، سعی کنید اسپری ضریه خوردگی و گرفتگی عضله، یا کیسه یخ همراه داشته باشید. چون اکثرا صدمات این ورزش ضربه خوردگی یا گرفتگی عضله است.

همچنین در چنین ورزشی معمولا باند و دو تکه چوب شبیه آتل به عنوان وسایل کمک اولیه لازم می شود، چون شکستگی نیز جزو صدمات فوتبال حساب می شود.

 

اما وسایلی که برای فراهم سازی یک جعبه کمکهای اولیه در ورزش پیشنهاد می شوند، شامل موارد زیر هستند:

باند و گاز چسب که برای بستن زخمها سطحی و گرم نگه داشتن عضله کاربرد دارند.

اسپری ضربه خوردگی / گرفتگی عضله کیسه یخ که برای ساکت کردن درد و مداوای ضربه خوردگی و گرفتگی عضلانی کاربرد دارند

پماد، ویسک و چسب گرم کن جهت بستن و گرم نگه داشتن عضله در قسمت گرفته شده

داروها

قرصهای تنظیم فشار خون، سرگیجه، حال بهم خوردگی و قند

 

مواقعی که ورزشکار نباید به مسابقه ادامه دهد:

۱- مواردی که حرکت کم شده باشد (نتواندبدود-حرکت یاورزش کند – راه برود- بپرد)

۲- زمانی که ورزشکار تب دارد

۳- زمانی که ورزشکار احساس سردرد، سرگیجه دارد و یا حافظه اش کم شده و هوشیاری اوکم می باشد.

۴- موقعی که ورزشکار از درد پاشکایت دارد.

در صورت وجود هر یک از موارد فوق ورزشکار باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گرفته و سپس مرخص شود. 

فایده استفاده از یخ در برخورد با آسیب ها چیست؟ آیا گرما هم موثر واقع می شود؟

یخ سبب کاهش خونریزی، تورم، التهاب، نیازهای متابولیک ناحیه مجروح، درد و نیز اسپاسم عضلانی می شود. اما گرما به نوبه خود دارای فایده نیست و جز در مورد کاهش اسپاسم عضلانی، سبب افزایش موارد نام برده هم خواهد شد. گاهی توصیه می شود که دوره های متناوب استفاده از گرما و یخ اعمال شود، یعنی عضو را ۱ تا ۲ دقیقه گرم کنند و بعد از یخ استفاده کنند.بر اساس شدت تورم عضو این نسبت قابل تغییر است. هر چه آسیب حادتر باشد،از مدت گرم کردن کاسته خواهد شد.


روش صحیح ماساژ دادن با یخ چگونه است؟باید چه مدت زمانی طول بکشد؟آیا روش های دیگری هم برای استفاده از یخ وجود دارد؟

از نحوه تهیه یخ شروع می کنیم: در یک لیوان یک بار مصرف آب ریخته و می گذاریم یخ ببندد. سپس لیوان را از وسط بریده و باقیمانده قالب یخ را برای مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه بر روی منطقه ای ثابت از عضو آسیب دیده نگه می داریم تا در ناحیه مربوطه و تا ۵/۱ سانتی متر در اطراف محل احساس کرختی به شخص دست دهد. حال با توجه به وسعت محدوده ای که بی حس شده، به آرامی یخ را به صورت دایره وار روی پوست ماساژ می دهیم. این ماساژ در آسیب های با وسعت متوسط ،۷ دقیقه و در نواحی بزرگ تا ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.

غوطه ور کردن عضو در آب یخ هم موثر است، اما تحمل آن برای مصدوم سخت است. به علاوه نمی توان عضو را بالاتر از سطح قلب نگه داشت. به عنوان قانونی کلی، در طی یک ساعت می توان ۲۰ تا۳۰ دقیقه(حداکثر)از یخ استفاده کرد و حداقل ۳۰ دقیقه نیز عضو را به حال خود گذاشت. مسلم است که اگر تحمل مصدوم به سرما کم باشد، باید زمان استفاده از یخ را کاهش داد.


خصوصیت باندهای فشاری چیست؟

این باندها را از دیستال عضو به پروگزیمال می پیچند، به طوری که در هر دور نصف پهنای دور قبلی را بپوشاند. فشار الاستیکی که اعمال میشود سبب کاهش تورم خواهد شد. البته بانداژ نباید آنقدر محکم انجام گیرد که در بازگشت خون وریدی به طرف قلب اختلالی ایجاد کند. در مورد باندهای الاستیک تا توان بالقوه، کشش باند کافی خواهد بود. باندهای الاستیک برای آسیب های حاد اندام تحتانی مناسب نیستند، چون قابلیت حفاظت اندکی ایجاد می کنند.

 

 

اصول برخورد با ورزشکاری که شدیداً آسیب دیده و حال وخیمی دارد چیست؟

در ابتدا توجه معطوف به مجاری هوایی مصدوم خواهد بود.هرگونه انسداد یا مانعی را باید بر طرف کرد. در هنگام این بررسی ها باید مراقب آسیب ستون فقرات گردنی نیز بود.

در مرحله بعد به نحوه تنفس مصدوم دقت می شود. در صورت نیاز می توان از تنفس مصنوعی و اکسیژن کمکی استفاده کرد تا تنفس خود بخودی و منظم برقرار شود. اینک نوبت بررسی گردش خون فرد است.

نبض شریان کاروتید از لحاظ کیفیت، تعداد و ریتم لمس خواهد شد. در صورت فقدان این نبض یا نبض رادیال، باید عملیات احیاء قلبی عروقی آغاز گردد. یا همان مرحله ارزیابی مختصر عصبی که سطح هوشیاری، اندازه و واکنش مردمک ها به نور،حرکات چشم و پاسخ های حرکتی مصدوم را شامل می شود. به معنی مشاهده اندام ها و سایر قسمت های بدن است تا از وجود هرگونه خونریزی،شکستگی یا خون مردگی آگاه شویم.

برای دانلود فایل ورد این مطلب اینجا کلیک کنیدتاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢ | ٥:٥۸ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله فیروزی تبار | نظرات ()